قزوه: برخی شعرا فراموش کرده‌اند که روزگاری انقلابی بوده‌اند!/ مختارپور: شهید زارعی نمونه «مؤمن انقلابی» بود

قزوه: برخی شعرا فراموش کرده‌اند که روزگاری انقلابی بوده‌اند!/ مختارپور: شهید زارعی نمونه «مؤمن انقلابی» بود
پاسداشت شهید شاعر احمد زارعی در سی و یکمین شب شاعر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، سی و یکمین آیین پاسداشت تجلیل از اهالی فرهنگ و ادب با عنوان «شب شاعر» که به پاسداشت شهید شاعر احمد زارعی اختصاص داشت، ساعتی پیش در نخلستان سازمان اوج برگزار شد.

در این مراسم که از ساعت 15 و با حضور چهره‌های سرشناس فرهنگی و ادبی برگزار شد، ابتدا حسین قرایی دبیر سلسله نشست‌های «شب شاعر»، شهید احمد زارعی را یکی از گنجینه‌های پنهان ادبیات خواند که ما در رابطه با معرفی وی دچار خودسانسوری شده ایم و او را به درستی و به طور کامل معرفی نکرده ایم.

نخستین سخنران مراسم مجید نظافت یزدی بود که درباره تعلق خاطر شهید زارعی به ادبیات گفت: ادبیات برای شهید احمد زارعی بسیار مهم بود و زمانی که به این نتیجه رسید که جایگاهش می‌تواند به کمک شعر بیاید و تاثیرگذاری ادبیات می‌تواند بیشتر شود، علیرغم مقامات قبلی خود، مسئولیت حوزه هنری را پذیرفت و شرایط طوری بود که بسیاری از شعرای تراز اول امروز کشور شاگردان مستقیم او هستند.

پس از وی دکتر سنگری آشنایی خود با شهید زارعی را مربوط به سال  61 دانست و گفت: یکی از ویژگی‌های بارز شهید زارعی این بود که با مبانی نظری انقلاب اسلامی سخن می‌گفت. نکته ای که بسیار بسیار حائز اهمیت بود و نشان از بصیرت وی داشت. شهید زارعی مصداق واقعی بصیرتی بود که در سالهای اخیر مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.

دکتر سنگری، مکتبی بودن را از دیگر نشانه‌های خاص شخصیت شهید زارعی دانست و ادامه داد: بسیاری من را به نام کتاب «نتایج سحر» می‌شناسند اما باید بگویم که این کتاب تجلی بیرونی احمد بود در وجود من. او مبدع بود و مؤسس. و رادیو کردستان، انتشارات سپاه، کنگره شعر بسیج، کنگره‌های شعر دانشجویی، نشریه کودک مسلمان بلوچ از ابداعات وی بود. او طرح دانشکده ادبیات انقلاب را هم آماده کرده بود.

در ادامه مراسم سعید بیابانکی شاعر و طنزپرداز کشورمان هم نخستین آشنایی خود با شهید زارعی را در سال 65 و مربوط به کنگره شعر جنگ در اهواز دانست و درباره شهید زارعی بیان داشت: او موسس کنگره شعر جنگ بود و چنان شخصیتی داشت که وقتی شروع به شعرخوانی می‌کرد جمعیت را به وضوح تحت تاثیر قرار می‌داد که این موضوع را ما در کمتر شاعری می‌توانیم بیابیم.

 هم چنین دکتر محسن پرویز نیز خستگی ناپذیری را یکی از مهمترین وجوه شخصیتی شهید زارعی برشمرد و تاکید کرد: بخش مهمی از زندگی او در کردستان رقم خورد و روحیه او در آن زمان هنوز هم مفید است و وقتی رفتار و منش شهید زارعی را در کردستان بررسی می‌کنیم می‌توانیم از آن منش و رفتار پاسخ‌های روشنی نسبت به برخی شبهات که امروز علیه سپاه و فعالیت‌های برون مرزی مجاهدان کشورمان مطرح می‌شود را دریافت کنیم.

دکتر پرویز پرتلاش بودن، فکرِ باز، و اندیشه روشن را از دیگر خصوصیات شهید زارعی دانست و در پایان گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی از شهید زارعی در ذهن باقی مانده احترام توام با تشویقی بود که برای همه بخصوص شعرای جوان و مبتدی قائل بود. چنان که من هیچگاه به خاطر ندارم که کسی را به خاطر ضعف شعرش آزار داده باشد بلکه همیشه مشوق بود و از جوانان حمایت می‌کرد. و می‌شود گفت اگر او تا امروز در کنار ما می‌بود، یقینا پیشرفت‌هایی که در حوزه ادبیات به دست آورده ایم بیش از پیش می‌شد.

 هم چنین سردار اثباتی مبدع بودن از از بارزترین ویژگی‌های شهید زارعی برشمرد و گفت: او مبدع بود و مساله مهم تر این بود که مهندسی رفتارِ پس از ابداع را نیز داشت. رابطه احمد با خانواده‌های رزمندگان و شهدای کردستان چنان گرم و صمیمی بود که مادران شهدای کرد، او را پسرم خطاب می‌کردند و او نیز تعلق خاطر ویژه ای نسبت به کردها داشت.

در ادامه سی و یکمین شب شاعر، علیرضا مختارپور درباره شهید زارعی گفت: او از اولین کسانی بود که نسبت به خطر بزرگی که انقلاب را تهدید می‌کند آگاه شد که آن خطر، دنیادوستی و اشرافیت است. او در عین شجاعت بی نظیرش، عظمت روحی خاصی هم داشت و انسان بسیار تاثیرگزاری بود.

او بر خلاف قریب به اتفاق شعرای آیینی و انقلابی که تجربه سایر مفهوم‌های شعری را نیز دارند ، تنها و تنها برای انقلاب و اعتقادش شعر گفت و چنان بود که در تنها شعرش که برای همسرش سروده هم دلایل عشق به همسر خود را هم مسائلی نظیر اعتقادات پاک همسر خود معرفی می‌کند و عشقش هم جنبه آسمانی دارد. او به معنای واقعی نمونه یک مومن انقلابی بود و به همین جهت می‌تواند الگوی مناسبی برای نسل جوان امروز باشد.

علیرضا قزوه نیز در سخنانی گفت: یاد کردن از احمد زارعی در روزگار ما غریب است. چرا که احمد اهل سکوت نبود و اگر امروز بود قطعا مانند بسیاری سکوت نمی کرد. جنس او مانند برخی انقلابی‌هایی نبود که امروزه اسیر عافیت طلبی و دنیادوستی شده اند، جنس او مانند حاج حسین همدانی و شهید سیاح طاهری بود. او اگر بود در برابر حقوق‌های نجومی و دفاع مدیران دوبتی از حقوق‌های نجومی به خروش می‌آمد، در برابر برجام و مضراتی که به سوی کشور می‌آید می‌ایستاد و از از انقلاب دفاع می‌کرد. آن هم در روزگاری که برخی از شعرا که از ابتدا به نام دفاع از انقلاب شناخته می‌شدند مدتهاست به فضایی افتاده اند که نه تنها دیگر برای دفاع از انقلاب نمی سرایند، بلکه باید عقبه و پیشینه شان را به ایشان نشان بدهی تا یادشان بیاید که قبلا چگونه انقلابی بوده اند.

پایان این مراسم هم بانو‌هادی‌پور همسر شهید زارعی در ضمن تشکر از شرکت‌کنندگان گفت: سال 61 شهید زارعی معاون قرارگاه حمزه در بخش تبلیغات بود که به او قول داده شده بود در آن مسئولیت اجازه دهند با دست باز کار کند. اما ظاهراً امکانات به او نداده بودند او در همان مدت مشغول مطالعه بود و آثار صائب و همچنین کتاب «شب‌های پیشاور» را می‌خواند. به عبارتی احمد زارعی مشغول خودسازی بود تا بتواند تفکر شیعی را در خود تقویت کند.

در پایان این مراسم از خانواده شهید احمد زارعی تقدیر به عمل آمد.